pompy ciepła do basenów

Pompa ciepła basenowa – dlaczego warto?

Mówiąc prościej, pompa ciepła zwykle oferuje najtańszą metodę ogrzewania basenu. Pompy ciepła pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego za pomocą technologii chłodniczej. Mają wbudowany wymiennik ciepła, który przenosi ciepło przechwycone z powietrza do wody w basenie. Wymienniki ciepła są zwykle wykonane z tytanu, dzięki czemu są odporne na korozyjne działanie chloru basenowego na większość metali.

Elektryczne podgrzewacze basenowe

W porównaniu z elektrycznymi podgrzewaczami basenowymi są to tylko 1:1, czyli 100% sprawności. W przypadku elektrycznego podgrzewacza basenu 1 kW zużytej energii elektrycznej dostarcza 1 kW ciepła do basenu. Jak widać, elektryczne podgrzewacze basenowe mają zatem znacznie niższą wydajność niż basenowe pompy ciepła, a zatem mają o wiele wyższe koszty eksploatacji.

Elektryczne podgrzewacze basenowe do basenów naziemnych mają niższy początkowy koszt zakupu, ale znacznie wyższy koszt eksploatacji. Elektryczny podgrzewacz basenowy o mocy 6 kW zużyje 6 kW energii elektrycznej do wytworzenia 6 kW ciepła w basenie. Z drugiej strony pompa ciepła zużyłaby tylko około 1 kW, aby wyprodukować 6 kW ciepła w basenie

Kotły gazowe i olejowe

Starsze kotły gazowe i olejowe mają sprawność tylko około 60%. Nowsze kondensacyjne kotły gazowe mogą mieć sprawność około 80%, jednak nadal nie można ich porównać do wydajności basenowych pomp ciepła. Kotły gazowe mogą być jednak odpowiednie do basenów krytych, dostarczając ciepło do urządzenia typu „wszystko w jednym”, które może zapewnić podgrzewanie wody w basenie, ogrzewanie powietrza i osuszanie powietrza w hali basenowej.

Zaletą korzystania z kotła gazowego lub olejowego jest to, że moc jest stała niezależnie od temperatury powietrza na zewnątrz, podczas gdy moc pomp ciepła do basenów jest powiązana z temperaturą powietrza na zewnątrz. Wraz ze spadkiem temperatury powietrza spada również wydajność basenowej pompy ciepła. Należy pamiętać, że w związku z przepisami dotyczącymi kotłów gazowych od marca 2018 r. wszystkie nowe kotły gazowe lub olejowe muszą być typu kondensacyjnego o sprawności powyżej 80%. Dlatego wszystkie modele o sprawności poniżej 80% są wycofywane.